Los Angeles a Santa Monica

Los Angeles a Santa Monica

Miroslav Holec - 16.04.2015 @ Los Angeles, Kalifornie

Po výstupu z letištní haly v Los Angeles mě zaplavuje horko a s pohledem na rozkopané cesty všude kolem vzápětí polévá studená sprcha. Jít z letiště po svých jak jsem zvyklý skrečuju a domlouvám s černochem shuttle do Venice. Ten šéfuje očividně celou flotilu a zhruba dvacáté auto, které zastavuje mě konečně nabírá. Procházím se po pobřeží po Santa Monice směrem ke konci legendární Route 66. Z celkem krátké cesty je mi jasné, že Spojené státy a lidé tu budou dost odlišní.

Santa Monica

Oblast, ve které by se dalo relaxovat celý den. Zdejší promenády jsou zaplněné turisty i místními exoty, kteří zde předvádějí rádoby umění a prezentují mně nepříliš sympatický americký humor. Samotná oblast spojuje nepříliš čisté moře, velké pláže s pobřežními hlídkami jak je známe ze stejnojmenného seriálu a žen v bikinách obdařených podobně jako Andersenová. Podél pláže se táhne promenáda olemovaná menšími obchůdky a stánky, která vyzívá k jízdě na kole nebo na inlinech. Palmy dodávají zdejšímu místu určitý charakter a zároveň podtrhují fakt, že v LA prší jen velmi výjimečně. Všímal jsem si i pastelového nádechu nátěrů většiny budov, značek i billboardů. Nedokážu říct, zda je to důsledek neúnavného slunce, ale v člověku to nechává občas pocit, jako kdyby se vrátil v čase.

Vzpomínka na pobřežní hlídku Konec legendární Route 66

Devadesátka busem a trip přes Pico Union

Nebyl bych to já, kdybych nezkusil místní dopravu. Autobus ze Santa Monici do centra města jsem hledal celkem dlouho, protože většina míst, kde měla stát zastávka byla pod intenzivní rekonstrukcí. Nakonec jsem náhodně vybral autobus směr "Downtown", který shodou okolností namířil zhruba tam, kam jsem chtěl. Vzhledem k stavbě silnic do mřížky je město bohaté na semafory a autobus staví prakticky na rohu každého bloku. Jak se později ukázalo, autobusy v LA jsou vůbec v docela žalostném stavu a nesahají ani po kotníky tomu, co jezdilo v našich městech deset let zpátky. Po 90 minutách jsem se přiblížil cíli mé cesty. Ty "čtyři bloky už dojdu" byl ambiciózní plán, který se proměnil v hodinovou cestu přes ne úplně bezpečnou čtvrť Pico Union.

Fotogalerie