Erawan

Erawan

Miroslav Holec - 07.12.2017 @ Kanchanaburi, Thajsko

S blížícím se večerem vystupuji z třetí třídy vlaku ve stanici River Kwai Bridge, příhodně pojmenované dle nedalekého mostu, který se těší stále velkému zájmu turistů. Ti most znají z filmu Most přes řeku Kwai dle románové předlohy Pierra Boulla. A jelikož samotný most je strašně obyčejný a nezajímavý, u jeho příběhu se na chvíli pozastavím.

Když byl film poprvé uveden do kin a do Kanchanaburi zavítali první turisté, málokdo měl štěstí most nalézt. Most totiž ve skutečnosti vedl přes řeku Mae Klong, zatímco na Kwai Noi žádný most nestál. Z důvodu zmatků vzniklých v románu se Thajská vláda v roce 1960 rozhodla řeku Mae Klong přejmenovat na Kwai Yai a název Mae Klong ponechat až pro soutok Kwai Yai a Kwai Nou.

Kromě řady smyšlenek, které byly do původního románu přidány pro zpestření děje neminulo zajímavosti i filmové zpracování. Zatímco skutečný most stojí v provincii Kanchanaburi severně od Bangkoku, film byl natáčen převážně na Srí Lance. Své slávy se lokalita dočkala až s filmem Koleje osudu.

Fotogalerie